nemoci  

Bojujeme s pálením žáhy

Bojujeme s pálením žáhy

21.12.2013 Eva Černohorská

Pálí vás po jídle žáha, často trpíte bolestí břicha nebo nadýmáním?

Pálení žáhy, odborně zvané pyróza, je poměrně častým jevem, který může postihnout každého z nás. Udává se, že obtěžuje dokonce desetinu populace dospělého věku a zejména těhotné ženy se s tímto nepříjemným příznakem setkávají pravidelně, mnohdy až do porodu.

Laicky řečeno se jedná o proniknutí žaludečních šťáv do jícnu, který dráždí. Dostaví se říhání, hořkokyselá chuť v ústech spojená se zápachem, nebo nadměrná tvorba slin. Výjimkou nemusí být ani bolest břicha a hrudníku. Čím jsou tyto obtíže vyvolané? Důvodů je více, mezi jinými je to kouření, stres, častá konzumace alkoholu a dietní chyby.

Chceme-li se vyhnout podráždění žaludeční sliznice, případně zmírnit již probíhající obtíže, je vhodné dodržet několik zásad. Patří sem příjem menších porcí jídla, který je rozdělen do šesti až osmi porcí za den, nepít příliš horké nebo naopak ledové nápoje, nehltat větší množství jídla a tekutin najednou a používat volnější oblečení, které netlačí v oblasti břicha. Důležitý je i klid u jídla. Nevhodné po jídle je poskakování, opakované ohýbání, ale také polehávání. Možná se vám již stalo, že po usnutí po vydatném a tučném obědě byla vaše ústní dutina plná kyselých slin. Ani noční nálety na ledničku nejsou vhodné, protože se mohou projevit podobně. S překyselením souvisí také kouření. Pokud kouříte, může dojít k podráždění žaludeční sliznice, která potom produkuje větší množství šťáv.

O pálení žáhy v těhotenství se dočtete v aktuálním čísle tištěné verze časopisu Svět potravin.

Přepadne-li vás náhlé překyselení, můžete zkusit vypít sklenici mléka (ovšem pozor na množství, pokud budete pít pravidelně litry mléka, může se vám spíše přitížit), šťávu se zelím, nebo meduňkový čaj. Vhodné jsou také žvýkačky bez obsahu máty peprné, které pomohou zvýšit tvorbu slin a nepříjemné kyseliny z úst spláchnou. Jako prevenci zapijte jídlo sklenicí vody, aby se žaludeční šťávy naředily. Mnohdy je jako lék doporučována jedlá soda, která pomáhá neutralizovat kyselé prostředí. Pomůže však na krátkou dobu a navíc je poměrně agresivní.


Mohlo by vás zajímat

O lihoviny je menší zájem, jejich prodeje poklesly

10.09.2024 | Prodeje výrobců lihovin v ČR klesly za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 51,3 procenta, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Unie proto v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, žádá politiky, aby zrušili další navyšování spotřební daně na lihoviny plánované na roky 2025 a 2026. UVDL zároveň tvrdí, že zvýšení spotřební daně příjmy státní pokladny nezvýšilo.

Milovníci vína, spojte se! Je tu Pálavské vinobraní

06.09.2024 | Letošní 77. ročník Pálavského vinobraní začal odpoledne na náměstí v Mikulově na Břeclavsku. Pořadatelé očekávají o víkendu až 50 000 návštěvníků, mikulovská akce je druhá největší v podzimní sezoně. Ještě vyšší návštěvnost mívá druhý velký vinařský festival, Znojemské historické vinobraní, který se letos po dvou letech souběhu koná až o dalším víkendu.

Přírodou proti chřipce

06.12.2013 | Přírodní pomoc, aneb „česnek, zázvor, cibule, křen, vyženou chřipku společně ven“. Jedná se o potraviny, které nás sice rozpláčou, ale také bychom je měli v chřipkovém období vyhledávat. Obsahují totiž kromě přírodních antibiotik i antivirové a antimykotické látky.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202408

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.